Okolica

Nasza miejscowość, Murzynowo Kościelne (45 km do Poznania), to doskonałe miejsce do wycieczek rowerowych i pieszych wędrówek, idealnie nadających się dla osób lubiących czynny wypoczynek. Zaledwie 8 km dzieli nas od Giecza współcześnie małej i spokojnej wielkopolskiej wsi, będącej jednocześnie świadkiem niezwykłych wydarzeń sprzed 1000 lat, kiedy to znajdował się tutaj jeden z najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów, gród Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

W Kórniku zaprasza neogotycki zamek rycerski Działyńskich z rozległym zabytkowym parkiem, w Rogalinie wśród kilkusetletnich dębów barokowo-klasycystyczny pałac, obecnie własność Muzeum Narodowego w Poznaniu, mieszczący w swych wnętrzach zabytkowe meble, obrazy i rzemiosło artystyczne z różnych okresów. Kierując się na północ – przez Miłosław, w którym na szczególną uwagę zasługuje pierwszy pomnik Juliusza Słowackiego na ziemiach polskich, postawiony w głębi parku, przeprawiając się promem przez Wartę można dotrzeć do Śmiełowa, gdzie mieści się zabytkowy klasycystyczny pałac, w którym przebywał w roku 1831 Adam Mickiewicz. Dla amatorów spływów kajakowych rarytas – w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym – spływ Wartą.

W pobliżu znajdują się miejsca kultu religijnego: W Murzynowie osiemnastowieczny kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela, w Biechowie – sanktuarium maryjne.

Murzynowo Kościelne

Wieś położona w Wielkopolsce, w powiecie średzkim w gminie Dominowo. Najbardziej istotną informacją jest lokacja Murzynowa Kościelnego w roku 1231 – pierwsza wiejska lokacja na prawie niemieckim w Wielkopolsce. Etymologia nazwy wsi nawiązuje do kilka wersji - od legendarnych po bardziej racjonalne próby ich wyjaśnienia. Pierwszy człon "Murzynowo" tłumaczyć mogą min. omurzone, osmalone pozostałości drzew po pożarze. Inna wersja tłumaczy nazwę rodzajem gleb występującym na tym terenie - murszem, jeszcze inna Murzynkiem wpisanym w herb biskupa wrocławskiego, do którego przez jakiś czas należało Murzynowo. Kolejne wyjaśnienie nazwy dotyczy jeziorka - Mórki, nad którym założona została wieś.

28 Zdjęcia

Bardo - w odległości 2,5 km

Wieś Bardo to niewielka miejscowość w powiecie wrzesińskim, oddalona od Wrześni o ok. 10 km. Leży nad rzeką Wielką, zwaną na tych terenach Bardzianką. Wieś wzmiankowana w 1311 r. w księgach tutejszej parafii. We wsi podpisano 9 maja 1848 r. kapitulację, kończącą walki powstańcze Wiosny Ludów w Wielkopolsce. Jako ostatniego przedwojennego właściciela, w 1939 r. wymienia się Franciszka Hutten - Czapskiego - starostę wrzesińskiego (1918-1921)

8 Zdjęcia

Winna Góra - w odległości 6 km

Pierwsza wzmianka o Vineus Mons (Winnej Górze) pochodzi z roku 1246, kiedy to książę Bolesław Pobożny nadał wieś biskupowi poznańskiemu Boguchwałowi. Wieś w 1331 roku została spustoszona przez Krzyżaków. W posiadaniu biskupów poznańskich Winna Góra pozostawała do 1796 roku, kiedy to rząd pruski przeprowadził kasatę majątków kościelnych. W 1807 roku Napoleon nadał Winną Górę wraz z okolicznymi folwarkami generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Dąbrowski spędził w Winnej Górze ostatnie lata swojego życia, po nim majątek odziedziczył syn, Bronisław Dąbrowski, a następnie potomkowie córki, Bogusławy z Dąbrowskich Mańkowskiej. W rękach Mańkowskich Winna Góra pozostawała do 1939 roku. W styczniu 2018 roku Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, postanowił odkupić pałac w Winnej Górze (z rąk prywatnego właściciela), w którym przebywał Jan Henryk Dąbrowski i utworzyć muzeum jego imienia jako prezent dla Wielkopolan na stulecie niepodległości Polski.

5 Zdjęcia

Miłosław - w odległości 6 km

Miasto położone nad Miłosławką (lewy dopływ Moskawy), około 15 km na południe od Wrześni. Znane z największej bitwy w czasie wielkopolskiego powstania Wiosny Ludów, jaka rozegrała się pod Miłosławiem w 1848 r. W 1899 r. odsłonięto tutaj pierwszy na ziemiach polskich pomnik Juliusza Słowackiego, a w uroczystości uczestniczył pisarz Henryk Sienkiewicz

21 Zdjęcia

Września - w odległości 9 km

miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Września. Położone 50 km na wschód od Poznania, nad rzeką Wrześnicą. Według danych z 30 czerwca 2016 roku miasto liczyło 29 855 mieszkańców. Międzynarodową uwagę przyciągnął strajk dzieci we Wrześni, który rozpoczął się 20 maja 1901 niemiecki nauczyciel wymierzył karę cielesną dzieciom za odmowę odpowiadania w języku niemieckim na lekcji religii. Zastrajkowało wówczas 118 uczniów i uczennic. Ich rodziców władze niemieckie ukarały więzieniem. Za przykładem dzieci wrzesińskich poszli uczniowie w innych szkołach zaboru pruskiego. W 1906 opór dzieci, podtrzymywany przez rodziców, przybrał postać powszechnego strajku. W fazie największego jego nasilenia strajkowało ok. 75 tys. dzieci w ok. 800 szkołach (na łączną ilość 1100 szkół).

18 Zdjęcia

Środa Wielkopolska w odległości - 12 km

Miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim, lokalny węzeł komunikacyjny i ośrodek usługowo-przemysłowy. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Liczy około 24 000 mieszkańców. mieszkańców. Na obrzeżach miasta - zbiornik retencyjny - Jezioro Średzkie (47 ha)

16 Zdjęcia

Warta - spływy kajakowe - w odległości 13 km

Malownicza Warta sprzyja zarówno osobom żądnym ekstremalnych wrażeń, jak i spokojnym spływom rodzinnym. Spływy kajakowe, to od lat najprostsza i jedna z ciekawszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Stwarzają one możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, co sprawia że zaczynamy ją bardziej rozumieć i szanować. Ze względu na niskie koszty są dostępne praktycznie dla każdego bez względu na wiek, płeć, stan zamożności i z roku na rok, cieszą się coraz większa popularnością.

5 Zdjęcia

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy - w odległości 13 km

Park powstał w 1994 roku. Położony jest w środkowej części województwa wielkopolskiego, w zalewowej pradolinie Warty i jej dopływu Lutyni z licznymi starorzeczami. Powierzchnia 15 640 ha. Przedmiotem jego ochrony jest przede wszystkim unikatowa, bardzo urozmaicona rzeźba terenu z dwoma kulminującymi wzniesieniami Łysą Górą (161 m n.p.m.) i Górą Żerkowską (155 m n.p.m.). Na terenie Parku znajduje się Pałac w Śmiełowie z końca XVIII wieku w którym latem 1831 roku przebywał Adam Mickiewicz i w którym znajduje się powstałe w 1975 roku muzeum jego imienia oraz następujące rezerwaty przyrody: rezerwat przyrody Czeszewski Las, rezerwat przyrody Dwunastak, rezerwat przyrody Dębno nad Wartą

18 Zdjęcia

Giecz - w odległości 15 km

Giecz– wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim, w gminie Dominowo leżąca nad Moskawą. Jeden z najstarszych i najważniejszych ośrodków grodowych wzniesiony około 865 roku, związany z początkami państwa polskiego, który typuje się na prawdopodobną siedzibę rodową pierwszych Piastów.

9 Zdjęcia

Koszuty - w odległości 20 km

Wizytówką Muzeum Ziemi Średzkiej jest jego siedziba, mieszcząca się w późnobarokowym dworze szlacheckim z trzeciej ćwierci XVIII wieku w Koszutach. Historia dworu sięga jednak roku 1567. Jest on otoczony pięknym parkiem krajobrazowym z początku XIX wieku.

18 Zdjęcia

Kórnik - w odległości 30 km

Kórnik to niewielkie, urocze miasto położone w sercu Wielkopolski z licznymi zabytkami min. zamkiem – zabytkową rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich. Obecnie znajduje się tu siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. W Kórniku znajduje się Arboretum – najstarsze i najbogatsze w gatunki arboretum w Polsce i czwarte co do wielkości kolekcji w Europie. Na powierzchni ponad 50 ha znajduje się ponad 3500 taksonów drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych.

12 Zdjęcia

Gniezno - oddalone 35 km

Miasto w województwie wielkopolskim, pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna, miasto św. Wojciecha. Siedziba władz powiatu gnieźnieńskiego i gminy Gniezno oraz archidiecezji (arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski). Miasto królewskie lokowane w latach 1238-1239 położone było w XVI wieku w województwie kaliskim. Według danych GUS w roku 2015 miasto liczyło 69 312 mieszkańców.

11 Zdjęcia

Śmiełów - w odległości 36 km

Osada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków. Leży ok. 19 km na północ od Jarocina, nad Lutynią, na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Baza wypadowa w Szwajcarię Żerkowską. Miejscowość znana z Muzeum im. Adama Mickiewicza mieszczącego się w klasycystycznym pałacu, w którym latem roku 1831 przebywał Adam Mickiewicz.

10 Zdjęcia

Rogalin - w odległości 40 km

Wieś w województwie wielkopolskim, powiecie poznańskim, gminie Mosina, położona 20 km na południe od Poznania nad rzeką Wartą, przy DW431. Znana jest głównie z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich: barokowo-klasycystycznego pałacu z galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim, kościoła z mauzoleum oraz pomnikowych dębów rogalińskich.

19 Zdjęcia

Poznań - w odległości 45 km

Miasto w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad rzeką Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, Piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i ósme pod względem powierzchni (262 km²). Poznań jest ośrodkiem centralnym aglomeracji poznańskiej mającej ok. 1 mln mieszkańców. Miasto jest węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy. Poznań jest ośrodkiem przemysłu, handlu, logistyki i turystyki. Funkcjonują tu Międzynarodowe Targi Poznańskie – największe i najstarsze centrum wystawiennicze w Polsce. Poznań to ośrodek akademicki, naukowy i kulturalny.

21 Zdjęcia

Dziekanowice - Wielkopolski Park Etnograficzny - w odległości 40 km

Centralne muzeum typu skansenowskiego w Wielkopolsce, dzięki któremu możemy posiąść wyobrażenie jak dawniej wyglądała nasza wieś i czym różniła się od wsi w innych regionach naszego kraju. Jego położenie w sąsiedztwie Ostrowa Lednickiego uświadamia nam też, jaką drogę przeszła kultura tego regionu, doprowadzając do powstania pierwszego silnego organizmu państwa polskiego, a później po jego załamaniu się do utrzymania roli jednego z najważniejszych regionów gospodarczych i kulturalnych kraju.

18 Zdjęcia

Lednogóra- Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - w odległości 40 km

Wyspa z reliktami architektury kamiennej - pałacowej i sakralnej - z okresu panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego (X-XI w.); podwodne pozostałości dwóch mostów traktu poznańsko-gnieźnieńskiego.

15 Zdjęcia

Szreniawa - w odległości - 58 km

Wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Komorniki. Na terenie Szreniawy znajduje się Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, Mauzoleum Bierbaumów, przechodzi tam również Szlak turystyczny Stęszew - Szreniawa

15 Zdjęcia

Gołuchów - w odległości 70 km

Wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów. Znajduje się tam zamek w stylu renesansu francuskiego, położony w rozległym parku, z oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, oraz Ośrodek Kultury Leśnej, w skład którego wchodzi 162-hektarowy ogród angielski, jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa w oficynie przyzamkowej i utworzona w 1977 w lesie na północny zachód od wsi zagroda żubrów. W zagrodzie także inne zwierzęta leśne – daniele i dziki. Za wsią (w kierunku na Kalisz), w lesie kamień św. Jadwigi (nazywany również głazem św. Kingi) – największy w Wielkopolsce głaz narzutowy (22 m obwodu i wysokości 3,5 m). W lesie w pobliżu wsi znajdują się zbiorowe groby i pomnik ku czci zamordowanych przez Niemców na przełomie 1941 i 1942 Żydów i Polaków kaliskich (kilka tysięcy[1] ofiar). Ofiary przywożono na miejsce egzekucji samochodami, w których prawdopodobnie uśmiercano część więźniów gazem[1].

13 Zdjęcia

Kalisz - w odległości 80 km

Kalisz, drugie co do wielkości miasto Wielkopolski, jest uznawane za najstarsze w Polsce. Calisię wspominał w II w. n.e. Ptolemeusz w swoim Zarysie geografii (Geografike hyfegesis) umieszczając ją na Szlaku Bursztynowym wiodącym z Rzymu nad Bałtyk.

13 Zdjęcia

Biskupin - w odległości 75 km

Niewielka wieś na Pałukach w województwie kujawsko – pomorskim, położona w odległości 9 km od Żnina. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim. Osada w Biskupinie powstała ok. 2700 lat temu w okresie kultury łużyckiej. Zbudowano ją na wyspie, która na skutek obniżenia poziomu wody w jeziorze przekształciła się w półwysep. Obecnie w skansenie można obejrzeć wnętrza trzech zrekonstruowanych chat oraz sprzęty jakimi posługiwali się mieszkańcy osady. Oprócz zrekonstruowanych zabudowań znajduje się tu wystawa muzealna pt. „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim”, a także XIX-wieczna zagroda pałucka.

13 Zdjęcia

Licheń - Sanktuarium Matki Bożej - w odległości 86 km

Wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim. Miał prawa miejskie w wiekach XV–XVII. Od połowy XIX wieku znajdujące się tutaj sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym.

10 Zdjęcia